W jednym z ostatnich postów pisałyśmy o tym, że od ubiegłego roku w Polsce można organizować ślub cywilny w dowolnym miejscu w plenerze. Z jednej strony mamy większą dowolność co do wyboru miejsca, a z drugiej strony istnieją pewne ograniczenia, które zależą od regulacji Instytucji odpowiedzialnej za dany obszar. Ten wpis poświęcimy rozwiązaniom, jakie oferują wybrane przez nas nadmorskie miejscowości oraz ważnym aspektom z punktu widzenia organizacyjnego i formalnego.

 

W Gdyni nie ma możliwości zorganizowania ceremonii ślubnej na plaży, jedynie w wyznaczonych do tego miejscach m.in. na molo w Orłowie, na statku i w okolicy Bulwaru Nadmorskiego. Aby zorganizować uroczystość w wybranym miejscu, należy najpierw zgłosić się z prośbą o zgodę do właściciela terenu, tj. Zarządu Dróg i Zieleni lub Urzędu Morskiego i dołączyć ją do dokumentacji składanej przy wyborze daty.

 

Podobna sytuacja jest w Kołobrzegu, chociaż tam Urząd zezwala na organizację zaślubin na plaży. Należy pamiętać o tym, aby do dokumentacji dołączyć zgodę właściciela wybranego terenu. Urząd Stanu Cywilnego w Kołobrzegu ma określone dni i godziny, w których mogą odbywać się ceremonie.

 

W Helu nie ma specjalnych ograniczeń co do miejsca organizacji uroczystości. Tamtejszy Urząd nie ma żadnych przeciwskazań co do miejsca organizacji zaślubin. Może to być zarówno na plaży czy sąsiadujących kładkach. Nie ma również potrzeby, aby zgłaszać się z prośbą o zgodę do właściciela terenu.

 

Przy każdej lokalizacji trzeba pamiętać o spełnieniu warunków formalnych, przygotowując miejsce dla urzędnika państwowego. Ważne jest, aby wszelkie dokumentacje oraz wybór terenu złożyć nie wcześniej niż na pół roku przed wybranym przez siebie terminem. W Urzędzie Stanu Cywilnego w wybranym przez siebie miejscu należy stawić się osobiście. Jeżeli Pan Młody lub Pani Młoda jest obcokrajowcem, należy dołączyć dodatkowe dokumenty z urzędowym tłumaczeniem.

 

Organizacja zaślubin oraz wesela to bardzo pracochłonny proces, który wymaga skupienia nawet na najdrobniejszym detalu, dlatego warto zgłosić się o pomoc do firmy zajmującej się tym na co dzień 🙂 Polecamy się! 🙂

Coraz częściej dostajemy od Was zapytania dotyczące organizacji ślubu i wesela w plenerze. Pytacie m.in. o oprawę scenograficzną oraz temat przewodni imprezy weselnej. Cieszymy się, że Młode Pary chętnie decydują się na taką formę organi ...